zblizenia2020

QUASI UNA FANTASIA

QUASIFANTASIA fot Klaudyna Schubert (fot. Klaudyna Schubert)

Założony w 2010 roku Zespół Quasi Una Fantasia tworzy dwoje wielokrotnie nagradzanych artystów - Bożena Boba-Dyga (głos) i Maciej Zimka (akordeon).  Wzajemne przenikanie i współdziałanie dwóch indywidualnych osobowości twórczych kreuje ich wspólny muzyczny przekaz, odcinając się tym samym od stereotypu śpiewak i akompaniator. W głównym obszarze zainteresowań muzyków znajduje się piosenka artystyczna oraz muzyka współczesna, zespół sięga także po utwory muzyki klasycznej. Quasi Una Fantasia tworzy autorską muzykę opracowując teksty polskich poetów.

Zespół występuje w Polsce i za granicą w ramach koncertów oraz festiwali, takich jak m.in. Cracovia Sacra, Małopolska Wielu Kultur w Zatorze, Noc Muzeów, Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego, Audio Art Festiwal, Międzynarodowego Święta Tarasa Szewczenki w Kijowie, Siewierodoniecku i Starobielsku (Ukraina) czy Festiwalu J w Tarnopolu. Zespół Quasi Una Fantasia wystąpił również w Stanach Zjednoczonych, grając koncerty dla Polonii amerykańskiej. W grudniu 2017 roku zespół wystąpił z trasą koncertową w Izraelu. 

JACASZEK

jak i niebieski kwiat 700x522Producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Na swoim koncie ma pięć autorskich albumów, ilustracje muzyczne do poezji i prozy, muzykę teatralną i filmową, słuchowiska. Współpracuje z muzykami, choreografami, artystami tworzącymi nowe media i performerami, a także z malarzami, poetami, pisarzami. Jest jednym z kuratorów Festiwalu C3 /Club Contemporary Classical/.

http://jacaszek.com/

VOX VARSHE

Zespół Vox Varshe to zespół wokalny, wykonujący muzykę wywodzącą się z tradycji żydowskiej. Trzonem zespołu jest Anna Woźnicka oraz Olga Mujkić. Vox Varshe został powołany do życia, aby poza popularną muzyką żydowską przybliżyć słuchaczom muzykę zapomnianą — często dostępną jedynie dla wąskiego grona odbiorców w murach synagog. Zespół poddaje utwory synagogalne nowym eksperymentom muzycznym, poszukując w ten sposób własnego brzmienia i klucza interpretacyjnego.

Sabina Kaszak

Kaszak SabinaBUCZYNA – ornitolożka i fotografka przyrody, a także edukatorka w zoo, którą zamiłowanie do obserwacji piękna otaczającego świata inspiruje do przekładania pasji na… drewno.

PRULLA

fot Rafa Mroziski Troch Fajny Fotograf 1to artystka i projektantka Agnieszka Baaske. Miłośniczka prostych form inspirowanych naturą.

W szczególności nadmorskim krajobrazem.

Koduje piękno północnej flory.

(fot. R. Mroziński)

Marzena Gawrysiak

MarzenaGawrysiakFot. Anna Bobrowska

absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie mieszka i pracuję. Prowadzi wraz z mężem Gdańską Szkołę Artystyczną i galerię - Delikatesy Sztuki oraz Republikę Marzeń Gdańskiej Szkoły Artystycznej. Zaszczepiają oni ideę piękna w wielu sercach. W twórczości Marzeny Gawrysiak najbliższy jest człowiek. Chce, aby jej obrazy, rzeźby wywoływały dobre emocje, wnosiły uśmiech i piękno w szarą codzienność.

Ignacy Jan Wiśniewski

Ignacy Wisniewski OFFICIAL 2018Pianista, akompaniator, kompozytor, lider Ignacy Wiśniewski Trio - Jazz Shirim (2016) i Kantata Jazzowa / z Kamilem Dominiakiem i tekstami Michała Rusinka (2018). Współzałożyciel Almost Jazz Group - Accordina (2012), Na Kaszebach (2014) oraz Fade Out (2017). Kompozytor muzyki filmowej i kierownik muzyczny spektakli teatralnych. Wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Magdalena Buda

IMG 20200519 192447Magdalena Buda z wykształcenia jest historykiem (absolwentka UMK), brała udział w badaniach archeologicznych w latach 90. i 2000 na terenie miasta Inowrocławia, wielokrotna wolontariuszka Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, współorganizatorka Akcji Żonkile na terenie swojego miasta. Obecnie jest współzałożycielką i prezeską stowarzyszenia "Nowa para butów", inicjatorką cyklu wykładów dotyczących historii miasta Inowrocławia ("Między asymilacją a tożsamością - Żydzi w Inowrocławiu w XIX-XX wieku"; "Ascaucalis - emporium na kujawskim odcinku szlaku bursztynowego II w. p.n.n. - V w.n.e.").

Piotr Paziński

pazinskiPisarz, filozof, tłumacz, naczelny redaktor „Midrasza”, badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Przez kilka lat zajmował się „Ulissesem” Jamesa Joyce’a (książka „Labirynt i drzewo”, 2005, oraz przewodnik „Dublin z Ulissesem”, 2008), następnie ogłosił dwa tomy własnej prozy: „Pensjonat” (2009) i „Ptasie ulice” (2013). Laureat Paszportu Polityki i Europejskiej Nagrody Literackiej.

Mieczysław Abramowicz

snapshot 19 wwwMIECZYSŁAW ABRAMOWICZ (1952, Gdańsk), pisarz, historyk, aktor-lalkarz, reżyser teatru lalek, rzecznik prasowy Gdańskiej Gminy Żydowskiej. Badacz dziejów teatru żydowskiego w Gdańsku; autor wielu publikacji na ten temat (publikowanych m.in. w Niemczech i w Izraelu), uczestnik kilku konferencji naukowych poświęconych dziejom teatru żydowskiego w Polsce. Autor zbiorów opowiadań "Każdy przyniósł, co miał najlepszego" (2005, nominowanej w 2006 do nagród literackich Nike, Angelus, Gdynia) oraz "Bowiem jak śmierć potężna jest pamięć" (2013).

Maja Miro-Wiśniewska

Maja Miro fot. Justyna FranczakFlecistka specjalizująca się w instrumentach historycznych, improwizatorka. Autorka projektów intermedialnych, sytuujących flet barokowy w różnych kontekstach współczesnych. Przygotowuje je z artystami różnych dziedzin sztuki – tancerzami, rzeźbiarzami, filmowcami, aktorami, reżyserami i innymi muzykami. Od wielu lat komponuje i wykonuje muzykę do filmów niemych. Tworzy improwizowane przestrzenie muzyczne, łączące brzmienie dawnych fletów z dźwiękami elektronicznymi. Inicjuje powstawanie nowej muzyki na instrumenty historyczne - zagadnieniom tym poświęcony był jej doktorat zrealizowany na Akademii Muzycznej w Gdańsku, z którą współpracuje jako wykładowca.

Hanna Kossowska

haniaHanna Kossowska studiowała historię sztuki, etnografię i malarstwo. Obecnie prowadzi warsztaty z kaszrutu, halachy, jidyszkajtu ,kabały i sztuki żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką, projektowaniem macew oraz sztuką użytkową. Ma w dorobku ponad trzydzieści wystaw oraz wiele projektów kostiumów i scenografii. Od kilku lat należy do ZPAP-u.

Jakub Skrzypczak

Jakub Skrzypczak(ur. w 1970) to ekskluzywny artysta klejący swą wizję z odpadków przetrawionej, niejako zwymiotowanej przeszłości, prace zachowane w atmosferze putrefacio, odcieniach nigredo, czasem sięga po sepię i alkohol. Posługuje się techniką kolażu i montażu, nie gardzi mentalnym happeningiem.
Wystawy zbiorowe i indywidualne w Warszawie, Krakowie i Łodzi.
W 1997 wygrał "Art 2000 Bnei Brith" w Londynie i wziął udział w wystawie organizowanej okazjonalnie przez Bnei Brith dla artystów zasłużonych dla kultury żydowskiej.

Paweł Smoleński

Smolenski Pawe

Urodzony w 1959 — reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz "Gazety Wyborczej", wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Opublikował: Pokolenie kryzysu (Instytut Literacki w Paryżu), "Gazeta Wyborcza" — lustro demokracji (Noir sur Blanc), Salon patriotów (Rytm), Pochówek dla rezuna (Czarne), Irak. Piekło w raju (Świat Książki, Czarne), Izrael już nie frunie (Czarne), Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (Znak), Balagan. Alfabet izraelski (Agora) oraz Oczy zasypane piaskiem (Czarne). Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska "Kultura". Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2006 roku otrzymał także Nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży Izrael już nie frunie. Mieszka w Warszawie.

Marek Suchar

SucharMdr psychologii, związany zawodowo z Uniwersytetem SWPS. Jest autorem trzech książek i licznych artykułów poświęconych Jerozolimie. W Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej studiował m. in. judaizm, historię, geografię i archeologię Bliskiego Wschodu, a także ukończył kurs dla przewodników po Ziemi Świętej.

Marek Brand

BrandMarek Brand - pomysłodawca i kierownik merytoryczny Festiwalu, jego spiritus movens; teatrolog, dramaturg, reżyser, aktor i prozaik. Twórca autorskiego Teatru "Zielony Wiatrak" działającego w Trójmieście od 1994 roku.

Teatrolog, absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze, Warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Z teatrem związany od 1984. Reżyser, aktor, prozaik i dramaturg. W latach 1987-1989 adept dramatu w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie.
Od 1994 roku twórca i kierownik artystyczny Teatru Zielony Wiatrak, działającego w trójmieście. Autor ponad trzydziestu dramatów.

Organizator

fundacja zblizenia logo www 

Projekt został dofinansowany ze środków

Patroni medialni

      logo rgb              Gdansk www falka         ZP logo MAIN 2D kolor