banner zblizenia2016

Jacek Majok

MAJOK JACEK 001Aktor Miejskiego Teatru Miniatura od 1996 roku. Jako adept zaczął pracę aktora w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. W 1995 roku otrzymał dyplom aktorski w ramach egzaminu eksternistycznego przed komisją ZASP.

Magdalena Żulińska

ZULINSKA MAGDA 001W 2008 roku ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Z Teatrem Miniatura związana od dyplomowej roli w „Pinokiu” w reż. J. Malinowskiego w 2008 roku.

Urszula Drobiszewska

Ula3Ukrainistka, doktorantka filologii komparatystycznej. Zajmuje się językoznawstwem porównawczym w kodonie kulturowym wschodniosłowiańskim (wpływy językowe, zapożyczenia, wzajemne oddziaływanie: ukraiński, polski, jidysz, białoruski).

Beata Kołczańska

KolczanskaSwoje studia na filologi polskiej poświęciła na zgłębianie zagadnień dotyczących Shoah. W 2013 roku obroniła pracę magisterską: „Przejawy życia duchowego i artystycznego w przestrzeni zamkniętej Shoah: Auschwitz-Birkenau”, którą pisała pod kierunkiem prof. J. Ciechowicza. Studiowała także Krajoznawstwo i turystykę historyczną. Udało się jej odbyć dwutygodniowe praktyki w Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W 2012 r. brała udział w tworzeniu gry miejskiej „Żydzi gdańscy – na szlaku wspomnień”. W 2015 r. opublikowała artykuł „Niekończąca się wojna” w tomie „Wyzwoleni, ale nie wolni (1945-1989). Studia z historii najnowszej T. 2”.

Liron Meyuhas

Liron MeyuhasPochodzi z Izraela. Wykonuje i słucha muzyki od zawsze. Na perkusji gra od dwunastego roku życia i od tego czasu eksploruje kolejne kultury i rytmy. Od 2007 roku gra na instrumencie handpan. Uczy muzyki zarówno w Izraelu, jaki w Europie.

Jozef van Wissem

hans van der linden 4 lutesHolenderski muzyk nieustannie koncertuje, grywając na dużych festiwalach (m.in. Primavera Sound, All Tomorrow‘s Parties) po małe, kameralne koncerty w klubach muzycznych całego świata. Od kilku lat Holender współpracuje z Jimem Jarmuschem, z którym do tej pory nagrał wspólnie dwie płyty. Na krążku The Mystery of Heaven z 2012 r. pojawiła się gościnnie Tilda Swinton, odtwórczyni głównej roli w „Tylko kochankowie przeżyją”.

Tomasz Taraszkiewicz

Obecnie kustosz w Zamku Królewskim w Warszawie. Z wykształcenia aktor ukończył PWST w Warszawie (obecnie Akademia Teatralna), 14 lat grał na stołecznej scenie Teatru Studio w zespole Jerzego Grzegorzewskiego, potem przez pewien czas był pracownikiem Gazety Wyborczej i redaktorem prowadzący w radiu TOK FM.

Joanna Raftopulos

AsiaZ wykształcenia archeolog i historyk, z zawodu muzealnik, a z pasji rowerowa podróżniczka. Była związana z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, obecnie od kilku lat pracuje w Muzeum II Wojny Światowej, angażując się między innymi w projekty edukacyjne. Związana z turystyką - od 2011 roku licencjonowany przewodnik miejski po Gdańsku, Gdyni i Sopocie oraz pilot wycieczek turystycznych. Doskonale odnajduje się w pracy edukacyjnej, zwłaszcza z dziećmi. Lubi przekazywać wiedzę, najchętniej poprzez zabawę. O swoich podróżach nie tylko tych rowerowych opowiada na blogu - www.przestrzenasi.pl.

Beata Krzywda

Beata KrzywdaSwoją taneczną przygodę rozpoczęła w szkole tańca ISTA w Krakowie, gdzie uczyła się stawiać pierwsze taneczne kroki w tańcu irlandzkim i szkockim. W 2008 roku związała się z zespołem tańca izraelskiego Kachol i wraz z nim brała udział w licznych spektaklach tanecznych. Wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych warsztatach (w Polsce i za granicą), ucząc się od najlepszych instruktorów z Izraela (byli to m.in. Bonny Piha, Rafi Ziv, Oren Ashkenazi czy Ofer Alfasy).
Aktualnie mieszka i studiuje w Gdańsku, jest instruktorem tańca izraelskiego w szkole tańca Gato Verde.

Marcin Marzec

MarcinMarzecTeatrBarnaby

Aktor - lalkarz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu. Przez 5 lat związany z Łódzkim Teatrem lalek Arlekin w Łodzi, gdzie grał w blisko w dziesięciu produkcjach dla dzieci i dorosłych. Dwa z tych przedstawień zostały nagrodzone Złotą maską: „Kot w butach” w reż. Anny Nowickiej oraz „Złota różdżka” w reż. Jerzego Bielunasa. Od grudnia 2014 r. obywatel Miasta Gdańsk, gdzie prowadzi własną mobilną scenę marionetkową - Teatr Barnaby. Gra również w Teatrze Miejskim Miniatura w Gdańsku, w przedstawieniu pt. „Zostań Przyjacielem” w reż. Tomasza Mana.

Anashim

Anashim"Anashim" - to po hebrajsku „ludzie”. ANASHIM to ludzie muzyki i teatru. Zespół jest laureatem wyróżnienia na konkursie Radiowej Dwójki NOWA TRADYCJA 2014, w 2015 roku wydał premierowy album "Sekretny ogród", gościł na wielu scenach muzycznych i teatralnych  m.in. w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA we Wrocławiu, czy ZACHOR w Białymstoku.

ŚPIEW: MARTA GZOWSKA-SAWICKA

AKORDEON: WOJCIECH GOLEC

SKRZYPCE: KRZYSZTOF MACIEJOWSKI

KLARNET BASOWY, SAKSOFON, FLET, DJEMBE: MARCIN ŻUPAŃSKI

KONTRABAS: EUGENIUSZ KUBAT

Maja Miro-Wiśniewska

Maja Miro fot. Justyna FranczakFlecistka specjalizująca się w grze na poprzecznych fletach historycznych; prezes Fundacji Silva Rerum; spiritus movens i współorganizatorka festiwali muzyki dawnej (Cappella Angelica, Europa +/-1700, Haendel na Kresach); w trakcie pracy nad doktoratem o muzyce współczesnej na flety historyczne; psycholog, muzykoterapeuta.
https://www.facebook.com/pracownia.maja.miro.wisniewska

Anat Gov

Autorka komedii rodzinnych cieszących się w Izraelu wielkim powodzeniem. Swoją karierę zaczęła od pisania scenariuszy do izraelskich programów satyrycznych, ale dopiero pisząc dla teatru mogła powiedzieć rzeczy, które były tematem tabu. Anat Gov zajęła się więc omawianiem relacji kobiet i ich rolą w społeczeństwie. Państwo Izrael tworzyli i budowali silni mężczyźni, a kobiecie zostawiano rolę dbania o ognisko domowe, mimo ich obowiązkowej służby wojskowej.
Anat Gov udowodniła, że kobieta może walczyć o swoje prawa i nadal tworzyć z wielką wrażliwością. Jej sztuki wystawiane głównie w Teatrze Cameri w Tel Awiwie zawsze odnosiły sukcesy. Większość była reżyserowana przez znaną już w Polsce dramatopisarkę i reżyserkę Ednę Mazyę, z którą były w wielkiej przyjaźni. Ważnym dramatem w jej dorobku jest utwór Najlepsze przyjaciółki,  adaptacja sztuki Arystofanesa Lizystrata oraz sztuka Pan domu. W Happy End opisała z wielką odwagą swoją walkę z chorobą nowotworową. Dramaty Anat Gov, pełne optymizmu i wiary w drugiego człowieka, są również tłumaczone na inne języki i grane poza Izraelem.

Aneta Kwiatkowska i Izabela Olszewska

olszewska KwiatkowskaAneta Kwiatkowska - ukończyła historię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Gdańskim; kustosz w Pracowni Dokumentów Życia Społecznego w PAN Bibliotece Gdańskiej. Zainteresowania naukowe: druki ulotne, historia życia codziennego, język perswazji. Członek Pracowni Badań nad Literackimi, Kulturowymi i Językowymi Obrazami Gdańska Na Przestrzeni Wieków ‘Gedaniana’.

Magdalena Kicińska

Kicinska(ur. 1987 w Lublinie) – reporterka, współpracowniczka „Dużego Formatu” Gazety Wyborczej. Regularnie pisze dla najważniejszych polskich tytułów prasowych. Jej teksty reporterskie znalazły się również w kilku antologiach. Absolwentka nauk politycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej, finalistka stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bella Szwarcman-Czarnota

Bellafoto1Absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Podyplomowego dla Tłumaczy Języka Francuskiego. Redaktorka i felietonistka miesięcznika „Midrasz”.  Autorka „Ważnych spraw” – tekstów edukacyjnych dla programu „Przywróćmy Pamięć” oraz dla Centrum Edukacji Obywatelskiej. Autorka  książek „Mocą przepasały swe biodra” (2006), „Cenniejsze niż perły” (2010), „Znalazłam wczorajszy dzień”. „Moja osobista tradycja żydowska” (2009), „Księga Kobiet – Kobiety Księgi” – komentarze biblijne. Przetłumaczyła ponad 30 książek  z języka francuskiego, rosyjskiego  i jidysz.

Hanna Kossowska

haniaW latach 1976-1982 studiowała Historię Sztuki i Etnografię w Poznaniu. Uczęszczała także na wydział Malarstwa i Grafiki. Przez pięć lat była aktorką w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty z Kaszrutu, Halachy, Jidyszkajtu i Sztuki Żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem scenografii oraz biżuterii. Ma w dorobku kilkanaście wystaw. Jej obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach na całym świecie.

Sergiusz Skrzypczyszyn-Trocki

jakub(ur. w 1970) to ekskluzywny artysta klejący swą wizję z odpadków przetrawionej, niejako zwymiotowanej przeszłości, prace zachowane w atmosferze putrefacio, odcieniach nigredo, czasem sięga po sepię i alkohol. Posługuje się techniką kolażu i montażu, nie gardzi mentalnym happeningiem.
Wystawy zbiorowe i indywidualne w Warszawie, Krakowie i Łodzi.
W 1997 wygrał "Art 2000 Bnei Brith" w Londynie i wziął udział w wystawie organizowanej okazjonalnie przez Bnei Brith dla artystów zasłużonych dla kultury żydowskiej.

Ignacy Wiśniewski Trio

IgnacyWisniewskiTrio2Ignacy Jan Wiśniewski – fortepian
Adam Żuchowski – kontrabas
Paweł Osicki - perkusja

Twórczej inspiracji do stworzenia IGNACY WIŚNIEWSKI TRIO dostarczyła muzyka Ignacego Jana Wiśniewskiego ze spektaklu Każdy przyniósł co miał najlepszego, w reżyserii Marka Branda (Gdańsk, Teatr Miniatura 2014), opowiadającego o sytuacji gdańskiej społeczności żydowskiej z okresu sprzed i z czasów II Wojny Światowej. Na nowo zaaranżowane kompozycje przybrały formę współczesnego trio jazzowego.

Iwona Wojdowska

Gdyńska fotograf. Najlepiej czuje się, zaglądając ludziom w duszę przez obiektyw. Pokazuje również otaczający nas świat w swój własny, zamglony i niedopowiedziany sposób. Motto swoje zapożyczyła od samego Tennessee Williamsa „I don't want realism. I want magic”. Fotografuje sercem i gdyby istniał nurt „fotografii intuicyjnej”, byłaby zapewne jego prekursorką.

rude1 www

Marek Suchar

SucharMDoktor psychologii, konsultant personalny i wykładowca na Uniwersytecie SWPS. Zawodowo zajmuje się zastosowaniami psychologii w różnych obszarach życia społecznego. Jest ponadto autorem trzech książek o Jerozolimie ("Do zobaczenia w Jerozolimie", "Światła Jerozolimy" oraz "Jerozolima: miasto i ludzie"), które są plonem jego wielokrotnych pobytów w Izraelu oraz studiów nad historią, geografią i archeologią biblijną. Jest dyplomowanym przewodnikiem po Jerozolimie.

Marek Brand

BrandMarek Brand - pomysłodawca i kierownik merytoryczny Festiwalu, jego spiritus movens; teatrolog, dramaturg, reżyser, aktor i prozaik. Twórca autorskiego Teatru "Zielony Wiatrak" działającego w Trójmieście od 1994 roku.

Teatrolog, absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze, Warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Z teatrem związany od 1984. Reżyser, aktor, prozaik i dramaturg. W latach 1987-1989 adept dramatu w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie.
Od 1994 roku twórca i kierownik artystyczny Teatru Zielony Wiatrak, działającego w trójmieście. Autor ponad trzydziestu dramatów.

Organizator festiwalu

fundacja zblizenia logo www 


Mecenat festiwalu

gdansk logos


Sponsorzy festiwalu


       TaubePhil logo-hztl-lrg            jdc logo       


Partnerzy festiwalu

 LOGOGMINY      miniatura logo           logo        artron     Citymeble 

 


Patroni medialni

radio gdansk