Zblizenia2019

Ewelina Damps

DSC 2182 Fot Adam Bogdan3/fot. Adam Bogdan/

Teatrolog i germanistka, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i wiedzy o teatrze (2011 r., UG), animatorka kultury, aktorka, od 2006 roku zatrudniona w GAK – początkowo w Plamie GAK jako specjalista do spraw kontaktów zagranicznych, gdzie była odpowiedzialna za program Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Od 2009 roku do chwili obecnej pracuje jako kierownik klubu Projektornia GAK, gdzie współtworzy i reżyseruje spektakle Teatru Seniora „Pełnoletni”. W 2015 r. została nominowana do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury.

Izabela Terek Jopkiewicz

Iza Terek Jopkiewicz fotoMagister sztuki /ASP Gdańsk/ Doświadczenie w zakresie działań na rzecz rozwoju kultury oraz pracy z dziećmi i młodzieżą zdobywa w Gdańsku pracując w Gdańskim Archipelagu Kultury oraz za granicą, biorąc udział w projektach teatralnych i kulturalnych. W latach 1989 – 1994 współpracuje z Teatrem Snów z Gdańska. Bierze udział w wielu festiwalach teatralnych w kraju i zagranicą. W latach 1994–2009 realizuje jedenaście projektów z Teatrem Aspik w Niemczech. Do chwili obecnej uczestniczy w projektach Teatru Cinema z Michałowic. W 2012 roku założyła autorski Teatr Pian, który wystawia spektakle uliczne.

Agnieszka Waśniewska

Agnieszkafot. Jakub Gliniecki

obój, rożek angielski, fortepian, śpiew
Angażuje się w projekty muzyki klasycznej, alternatywnej, eksperymentalnej, folkowej oraz muzyki będącej połączeniem gatunków. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Swoje umiejętności doskonaliła podczas międzynarodowych kursów mistrzowskich u prof. Gregora Witta (Berlin), prof. Jerome'a Guicharda (Lyon), prof. Marcka Engelhardta (Stuttgart), Lennarta Dohmsa (Berno).

Marzena Gawrysiak

MarzenaGawrysiakFot. Anna Bobrowska

absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie mieszka i pracuję. Prowadzi wraz z mężem Gdańską Szkołę Artystyczną i galerię - Delikatesy Sztuki oraz Republikę Marzeń Gdańskiej Szkoły Artystycznej. Zaszczepiają oni ideę piękna w wielu sercach. W twórczości Marzeny Gawrysiak najbliższy jest człowiek. Chce, aby jej obrazy, rzeźby wywoływały dobre emocje, wnosiły uśmiech i piękno w szarą codzienność.

dr Czesław Podleśny

czeslawFot. Agnieszka Potocka / trojmiasto.pl

Mistrz w dziedzinie rzeźby i ceramiki. Absolwent ASP w Gdańsku i w Warszawie. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stanisława Kulona. Jest współzałożycielem grupy artystycznej „…Kim jesteś”.

Jacek Rezner

JacekPerkusista zespołów Lastryko oraz Tempest Moon, wcześniej znany z Wilga. Z perkusją związany od 12 roku życia. Koncertował m. in. w Newcastle, Bergen, Berlinie, Pradze, Ostrawie, Rydze, Tartu, Liepaja, Aix an Provance oraz Kampen. Występował na takich festiwalach jak OFF Festival, Spacefest, Soundrive, Jazz Jantar, Magnetofon, Streetwaves oraz Metropolia jest Okey. W 2013 uczestniczył w wymianie Stage Europe Network we Francji, gdzie brał udział w warsztatach prowadzonych przez znanego francuskiego perkusistę Laurenta Piacentino. Współpracował z zespołem Enchanted Hunters podczas tworzenia muzyki do filmu "Małe Stłuczki", a także w lokalnych wydarzeniach kulturalnych min. projekcie "To nie ta melodia" organizowanym przez Kolonię Artystów.

Michał Bolka

BolkaHistoryk sztuki, doktorant na Wydziale Nauk Historycznych UMK w Toruniu, ekspert Domu aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie, zainteresowany polską sztuką figuratywną po 1945 roku, przede wszystkim środowiskiem warszawskim;

Zbigniew Chojnacki

ChojnackiAkordeonista, improwizator. Muzykę oraz dźwięki postrzega swobodnie i umownie, najistotniejszy jest dialog i spotkanie z drugim człowiekiem. Każda forma wydawania dźwięku, jest ułatwieniem nawiązania kontaktu z ludźmi. Inspiracje czerpie z elementów najczęściej niezwiązanych bezpośrednio z muzyka, jak sam mówi ,,stara pralka, źdźbło trawy, warkot silnika autobusu, a nawet zwykle krzesło na środku sceny mogą być inspirujące. '' Pomimo młodego wieku współpracował już z wieloma wybitnymi muzykami sceny zarówno jazzowej, jak i improwizowanej m.in. Michałem Urbaniakiem, Jackiem Kochanem, Anna Gadt, Adamem Pierończykiem, Joelle Leandre. 

Agafia Wieliczko

AgafiaAktorka, tancerka, choreograf i performer. Jest artystką tworzącą na wielu płaszczyznach. Poszukuje niekonwencjonalnych środków przekazu do konfrontacji z widzem.

Magister sztuki, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku. Absolwentka Prywatnej Szkoły Muzycznej I stopnia w Rumi. Pedagog tańca współczesnego i technik ruchu.

Sławomir Berny

Slawek BernyPolski muzyk sesyjny, perkusista, członek zespołu Grzegorza Turnaua, Orkiestry Adama Sztaby, projektu Śrubki. W 2014 roku został laureatem Polskich Nagród Perkusyjnych "Eugeniusz" w kategorii "Perkusjonalista". Współpracował z krakowskimi teatrami, Filharmonią Krakowską i Kabaretem Piwnica pod Baranami.

Michael Jones

Michael JonesMICHAEL JONES

(Fot. Ryszard Grzelak)

skrzypce, altówka, djembe, ravanhuta


studiował w Anglii (skrzypce) w Guildhall School of Music w klasie Krzysztofa Śmietany. Na hinduskich skrzypcach nagrywał muzykę do filmu Wiedźmin oraz dla zespołu Papryka Korps. Występował z Nigelem Kennedym, Kiniorem, Fiolką Najdanowicz, Markiem Stryszowskim. Grał z celtyckim zespołem Wassail oraz z Sidneyem Polakiem.

Michał Półtorak

Michal PoltorakMICHAŁ PÓŁTORAK

(Fot. Ryszard Grzelak)

skrzypce, mandolina


skrzypek związany z kabaretem Piwnica pod Baranami, przez wiele lat współpracował również z Markiem Grechutą (zespół WIEM i ANAWA), Grzegorzem Turnauem, Jackiem Wójcickim i Zbigniewem Preisnerem.

Paweł Pierzchała

Pawel PierzchalaPAWEŁ PIERZCHAŁA

(fot. Monika Kalicka)

fortepian


pianista, organista i kompozytor, związany z Piwnicą pod Baranami. Jako instrumentalista, kompozytor i aranżer udziela się w rozmaitych projektach muzycznych o szerokim spektrum tematyki i stylów – od muzyki alternatywnej, wpływów jazzu, poprzez muzykę żydowską,

Krzysztof Cyran

Krzysztof CyranKRZYSZTOF CYRAN

(Fot. Ryszard Grzelak)

gitara, mandolina


gitarzysta, teoretyk, dziennikarz. Gra klasykę, latino, pop, rock i folk. Członek zespołu Basi Stępniak-Wilk, Niny Stiller oraz Ady Bujak.

Andrzej Dudziński

ad wwAndrzej Dudziński - reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta telewizyjny, pisarz. Jest m.in twórcą trzech filmów dokumentalnych, które powstały w ramach poprzednich edycji gdańskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA: "W cieniu Wielkiej Synagogi", "Album gdański" i "Żadnego prawa nie złamałem".

Bella Szwarcman-Czarnota

Bella czarnotaAbsolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i studiów podyplomowych w Institute of Applied Linguistics. Pracowała przez wiele lat jako redaktorka w Państwowym Wydawnictwie Naukowym w redakcji filozofii, a także w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie. Od 1997 r. jest redaktorką i felietonistką w piśmie „Midrasz”. Tłumaczka z języka francuskiego, rosyjskiego i jidisz. Autorka szeregu artykułów dotyczących literatury jidysz oraz książek: Mocą przepasały swe biodra: portrety kobiet żydowskich (2006), Znalazłam wczorajszy dzień: moja osobista tradycja żydowska (2009), Cenniejsze niż perły: portrety kobiet żydowskich (2010), Księga kobiet — kobiety Księgi: komentarze do Tory (2014), a także napisanej wspólnie z Różą Ziątek-Czarnotą i Dorotą Szwarcman W poszukiwaniu złotego jabłka (2016).

Urszula Makosz

Makosz/fot. Monika Byczkowska/

Charyzmatyczna pieśniarka specjalizująca się w pieśniach żydowskich. Występuje z solowymi recitalami, realizuje różnorodne projekty muzyczne, bierze udział w spektaklach muzycznych i musicalach.

Występuje w kraju i za granicą (Wielka Brytania, Kanada, Szwecja, Niemcy, Szwajcaria, Węgry, Słowacja).  Stypendystka KlezKanady i gość programu "East meets West" w Kanadzie.


Współpracuje z gwiazdą światowych scen klezmerskich Christianem Dawidem (projekt „Bluer than Blue”), zespołem Klezzmates, (projekt „Lament pustych domów”, reż. Miron Zajfert) krakowskim poetą Michałem Zabłockim (spektakl „W niepokoju”), Dorotą i Darkiem Wasilewskimi (udział w koncercie „Muzyka jest kobietą” w Teatrze Polonia). Wykonała partie wokalne w spektaklu „Wielka Szpera” - na podstawie dzienników Józefa Zelkowicza, reż. Andrzej Maria Marczewski. Wystąpiła gościnnie z kabaretem Piwnica Pod Baranami (m.in.. podczas „Koncertu dla Piotra S.” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie).

Dariusz Mazurowski

 

MazurowskiDariusz Mazurowski jest urodzonym i obecnie mieszkającym w Gdańsku polskim kompozytorem muzyki elektroakustycznej, producentem i wykonawcą. W swojej twórczości koncentruje się przede wszystkim na utworach elektroakustycznych / akusmatycznych, ale komponuje również na instrumenty z elektroniką (w tym także różne obiekty dźwiękowe, zarówno akustyczne, jak i elektroniczne), realizuje instalacje audio, kolaże radiofoniczne, czy improwizowaną muzykę elektroakustyczną.

Początki aktywności kompozytorskiej Dariusza Mazurowskiego datują się na późne lata 80-te, kiedy zrealizował swoje wczesne próby, początkowo prezentowane publiczności klubowej, a w konsekwencji także na koncercie (w grudniu 1988 roku). W latach 90. mieszkał w Pradze, gdzie skomponował szereg utworów elektroakustycznych, przed ostatecznym powrotem do Gdańska.

Joanna Lisek

j lisek kopenhaga 2000x1200Poezją żydowską zajmuję się od 1996 r., kiedy to w ramach pracy magisterskiej analizowała problematykę sacrum w twórczości Maurycego Szymla. Początkowo, zainspirowana publikacjami Eugenii Prokop-Janiec, koncentrowała się na poezji polsko-żydowskiej, jako na istotnym zjawisku w Polsce międzywojennej. Efektem tych zainteresowań jest opracowane hasło Maurycy Szymel w Polskim Słowniku Biograficznym oraz artykuły: „Dziadowie moi!” – O postaciach biblijnych w poezji Maurycego Szymla oraz Droga Maurycego Szymla do Mojsze Szimla.

Róża Ziątek-Czarnota

roza skrzypceFot. Bogusław Beszłej

Róża Ziątek-Czarnota urodziła się w Warszawie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku sześciu lat. Brała udział w wielu międzynarodowych kursach muzycznych (Hradec Kralove, Weimar, Brema, Łańcut, Zakopane, Gdańsk, Świdnica i inne). Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem, a także odbyła studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej. W 1998 roku, mając 12 lat, nagrała muzykę do filmu „Pięć moich matek” w reżyserii M. Nekanda-Trepki. Jest autorką artykułów o tematyce muzycznej i literackiej.


Współpracuje z wieloma zespołami oraz orkiestrami grającymi muzykę dawną, jak Wrocławska Orkiestra Barokowa, Warszawska Opera Kameralna czy Polska Orkiestra XVIII wieku. Wykonuje również muzykę żydowską. W 2014 roku rozpoczęła cykl wykładów o muzyce żydowskiej w Centrum Kultury Jidysz. W tym samym roku prowadziła warsztaty muzyki żydowskiej dla dzieci w Centrum Kultury Jidysz, a w 2019 warsztaty pieśni żydowskiej w ramach Międzynarodowego Letniego Seminarium Języka i Kultury Jidysz.
Prowadzi zajęcia muzyczno-rytmiczne w przedszkolu żydowskim Lauder-Morasha w Warszawie.

Radosław Szarek

SzarekProf. Radosław Szarek (1983) – w wieku sześciu lat otrzymał pierwsze lekcje gry na fortepianie, sieden lat później jego pasją stała się perkusja.
Jest absolwentem Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy w klasie Mirosława Żyty i Macieja Korpala. W roku 2002 rozpoczął studia na wydziale perkusji
Akademii Muzycznej w Norymberdze u prof. Hermanna Schwandera. Następnie, w 2004, podjął dodatkowe studia jazzowe u Hansa-Güntera Brodmanna.

Mikołaj Trzaska

TrzaskaKompozytor, saksofonista, klarnecista basowy.

W 1988 roku rozpoczął studia na ASP w Gdańsku na wydziale malarstwa, w pracowni Włodzimierza Łajminga. W tym samym czasie zafascynowany jazzem lat sześćdziesiatych, szczególnie muzyką Johna Coltrane'a i Ornette'a Colemana, podejmuje samodzielną naukę na saksofonie altowym. Wkrótce potem dołączył do zespołu basisty Tymona Tymańskiego "Sni Sredstwom Za Uklanianie". Grupa ta stanowiła zalążek późniejszego największego fermentu w polskim jazzie przełomu lat 80. i 90. - Miłości.

W 1991 roku definitywnie porzuca uczelnię, całkowicie poświęcając się muzyce.

W latach 1990-2001 współzałożyciel i saksofonista grupy Miłość, jeden z głównych filarów tzw. sceny yassowej. Zespół współpracował m.in. z Lesterem Bowiem i Tomaszem Stańką. Nagrali wspólnie pięć albumów.

W 1993 r. próbuje własnych sił jako kompozytor i lider, zakłada zespół Łoskot, który debiutował na pierwszym festiwalu Gdynia Summer Jazz Days.

Izabella Goldstein

GoldsteinIzabella Goldstein jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi oraz dyrygentury chóralnej warszawskiej Akademii Muzycznej. Dyrygowała Chórem Gawęda, Zespołem Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, a w latach 2006-2010 Chórem Żydowskim Clil.

Paweł Zagańczyk

ZaganUkończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka, gdzie pełni funkcje asystenta. Jest laureatem ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Występował na Litwie, w Anglii, Estonii, Finlandii, Słowacji, Niemczech, Szwecji i Szwajcarii.

Wykonawstwo Pawła Zagańczyka cechuje umiejętność odnalezienia się w wielu stylistykach i gatunkach muzycznych. Współpracuje z jazzmanem – saksofonistą Adamem Wendtem, czego owocem jest płyta zatytułowana Acoustic Travel. Z kwartetem Zagan Acoustic, którego jest założycielem, wykonuje muzykę improwizowaną, będącą fuzją muzyki folkowej, jazzowej oraz poważnej.

Wśród dyrygentów, obok których występował są: Michał Nesterowicz, Maja Metelska, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Rajski, Bohdan Jarmołowicz, Janusz Przybylski, Szymon Morus czy Ariel Ludwiczak. Na swoim koncie ma wiele prawykonań muzyki współczesnej takich twórców jak: Krzesimir Dębski, Mikołaj Majkusiak, Krzysztof Olczak, Cezary Paciorek, Gerhard Stäbler czy Marek Czerniewicz.

Ignacy Jan Wiśniewski

Ignacy Wisniewski 2017bPianista, aranżer, kompozytor, instruktor muzyczny. Absolwent klasy fortepianu klasycznego prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i fortepianu jazzowego prof. Włodzimierza Nahornego w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wykładowca specjalności Musical oraz specjalności Fortepian Jazzowy na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Kompozytor muzyki do spektakli teatralnych i filmów dokumentalnych. Współpracuje z aktorami dramatycznymi i musicalowymi, współtworząc recitale piosenki aktorskiej. Współzałożyciel kwartetu jazzowego Almost Jazz Group, z którym nagrał trzy płyty.

Magdalena Buda

BudaMMagdalena Buda z wykształcenia jest historykiem (absolwentka UMK), brała udział w badaniach archeologicznych w latach 90. i 2000 na terenie miasta Inowrocławia, wielokrotna wolontariuszka Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, współorganizatorka Akcji Żonkile na terenie swojego miasta. Obecnie jest współzałożycielką i prezeską stowarzyszenia "Nowa para butów", inicjatorką cyklu wykładów dotyczących historii miasta Inowrocławia ("Między asymilacją a tożsamością - Żydzi w Inowrocławiu w XIX-XX wieku"; "Ascaucalis - emporium na kujawskim odcinku szlaku bursztynowego II w. p.n.n. - V w.n.e.").

Maja Miro-Wiśniewska

Maja Miro fot. Justyna FranczakFlecistka specjalizująca się w instrumentach historycznych, improwizatorka. Autorka projektów intermedialnych, sytuujących flet barokowy w różnych kontekstach współczesnych. Przygotowuje je z artystami różnych dziedzin sztuki – tancerzami, rzeźbiarzami, filmowcami, aktorami, reżyserami i innymi muzykami. Od wielu lat komponuje i wykonuje muzykę do filmów niemych. Tworzy improwizowane przestrzenie muzyczne, łączące brzmienie dawnych fletów z dźwiękami elektronicznymi. Inicjuje powstawanie nowej muzyki na instrumenty historyczne - zagadnieniom tym poświęcony był jej doktorat zrealizowany na Akademii Muzycznej w Gdańsku, z którą współpracuje jako wykładowca.

Hanna Kossowska

haniaHanna Kossowska studiowała historię sztuki, etnografię i malarstwo. Obecnie prowadzi warsztaty z kaszrutu, halachy, jidyszkajtu ,kabały i sztuki żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką, projektowaniem macew oraz sztuką użytkową. Ma w dorobku ponad trzydzieści wystaw oraz wiele projektów kostiumów i scenografii. Od kilku lat należy do ZPAP-u.

Jakub Skrzypczak

Jakub Skrzypczak(ur. w 1970) to ekskluzywny artysta klejący swą wizję z odpadków przetrawionej, niejako zwymiotowanej przeszłości, prace zachowane w atmosferze putrefacio, odcieniach nigredo, czasem sięga po sepię i alkohol. Posługuje się techniką kolażu i montażu, nie gardzi mentalnym happeningiem.
Wystawy zbiorowe i indywidualne w Warszawie, Krakowie i Łodzi.
W 1997 wygrał "Art 2000 Bnei Brith" w Londynie i wziął udział w wystawie organizowanej okazjonalnie przez Bnei Brith dla artystów zasłużonych dla kultury żydowskiej.

Maria Ka

Maria przycite

wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów wykonująca materiał muzyczny w wielu językach, m.in. w jidysz. W 2015 r. stworzyła teatralizowany koncert pt. "Szpilki" prezentujący twórczość żydowskiej poetki Zuzanny Ginczanki. Rok później wzięła udział w amerykańsko–polskiej koprodukcji nt. dziejów Archiwum Ringelbluma pt. "Who will write our history?" (premiera: 2018 r.). Badaczka kultury żydowskiej, zwłaszcza kinematografii jidysz, roli kobiet w żydowskim świecie oraz zagadnień związanych z Holokaustem. Współpracowała lub współpracuje m.in. z Muzeum POLIN, Miastem Gdańsk, Fundacjami: Bente – Kahan i Pasaże Pamięci oraz z festiwalami: Shalom Polin i Zbliżenia. W gdańskiej synagodze prowadzi wykłady w ramach Uniwersytetu Otwartego Bejt – Meir oraz zajęcia śpiewu w języku jidysz. Jej praca magisterska pt. "Kobiety <<złotej ery>> kinematografii żydowskiej w Polsce. Bohaterki i aktorki" otrzymała wyróżnienie w V konkursie im. Majera Bałabana na najlepsze prace doktorskie i magisterskie o tematyce żydowskiej organizowanym przez Żydowski Instytut Historyczny.

Marek Brand

BrandMarek Brand - pomysłodawca i kierownik merytoryczny Festiwalu, jego spiritus movens; teatrolog, dramaturg, reżyser, aktor i prozaik. Twórca autorskiego Teatru "Zielony Wiatrak" działającego w Trójmieście od 1994 roku.

Teatrolog, absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze, Warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Z teatrem związany od 1984. Reżyser, aktor, prozaik i dramaturg. W latach 1987-1989 adept dramatu w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie.
Od 1994 roku twórca i kierownik artystyczny Teatru Zielony Wiatrak, działającego w trójmieście. Autor ponad trzydziestu dramatów.

Patronat Honorowy

      PATRONAT HONOROWY MARSZALEK WOJEWODZTWA POMORSKIEGO poziom prawa RGB ONLY FOR WEB 2012    Danzig poln c

Organizator

fundacja zblizenia logo www 

Projekt został dofinansowany ze środków

Patroni medialni

     radio gdansk       logo rgb              Gdansk www falka