Róża Ziątek-Czarnota

roza skrzypceFot. Bogusław Beszłej

Róża Ziątek-Czarnota urodziła się w Warszawie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku sześciu lat. Brała udział w wielu międzynarodowych kursach muzycznych (Hradec Kralove, Weimar, Brema, Łańcut, Zakopane, Gdańsk, Świdnica i inne). Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem, a także odbyła studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej. W 1998 roku, mając 12 lat, nagrała muzykę do filmu „Pięć moich matek” w reżyserii M. Nekanda-Trepki. Jest autorką artykułów o tematyce muzycznej i literackiej.


Współpracuje z wieloma zespołami oraz orkiestrami grającymi muzykę dawną, jak Wrocławska Orkiestra Barokowa, Warszawska Opera Kameralna czy Polska Orkiestra XVIII wieku. Wykonuje również muzykę żydowską. W 2014 roku rozpoczęła cykl wykładów o muzyce żydowskiej w Centrum Kultury Jidysz. W tym samym roku prowadziła warsztaty muzyki żydowskiej dla dzieci w Centrum Kultury Jidysz, a w 2019 warsztaty pieśni żydowskiej w ramach Międzynarodowego Letniego Seminarium Języka i Kultury Jidysz.
Prowadzi zajęcia muzyczno-rytmiczne w przedszkolu żydowskim Lauder-Morasha w Warszawie.

W 2016 roku wydawnictwo Austeria opublikowało książkę z pieśniami „W poszukiwaniu złotego jabłka. Lider buch – śpiewnik rodzinny”, której Róża Ziątek-Czarnota jest współautorką. W dwa lata później również Austeria wydała płytę CD towarzyszącą książce.


Drukuj   E-mail