Aktualności

Kinot – nowa poezja żydowska | czytanie tekstów i koncert w wykonaniu Jarosława Lipszyca, Tomasza Januchty i Jacka Piechury

Kinot small

Kiedy: 06.09 (środa), godz. 20:00

Gdzie: Nowa Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7

Program „Kinot” został przygotowany przez trzech przyjaciół: Jarosława Lipszyca (teksty, wokal, gitara), Tomasza Januchtę (kompozycja, gitara) i Jacka Piechurę (bas, przestrzeń). Przez ostatnich kilka lat w tym gronie spotykaliśmy się na wspólne granie i rozmowy, pomagając sobie nawzajem przebrnąć przez życiowe problemy i porażki w dość trudnym dla nas wszystkich, z różnych powodów, czasie. Teksty Jarosława Lipszyca to introspekcyjny, osobisty, prywatny cykl lamentacji; pełen mniej lub bardziej zakamuflowanych odniesień do tradycji, ale osadzony w tu i teraz. Grając, nucąc, recytując chcemy nie tylko zaprezentować teksty, ale także przekazać pewną intymność wspólnie spędzonego czasu, kiedy obstawieni sprzętem muzycznym w ciasnej kuchni skupialiśmy się na dźwiękach, opowieściach i sobie nawzajem.

W tradycji żydowskiej literatura elegijna zajmuje jedno z centralnych miejsc. Wybrane psalmy żałobne recytuje się na cmentarzach, inne w czasach zagrożenia i wojny. Podczas najsmutniejszego święta, postu Tisza beAw, czytana jest cała księga Lamentacji (Eicha) i tradycyjne wiersze elegijne zebrane w antologię Kinot. Poezja elegijna jest przy tym tradycją żywą: ciągle powstają nowe teksty, a niektóre z nich znajdują mniej lub bardziej trwałe miejsce w żydowskiej obrzędowości. Elegie mogą dotyczyć wypadków dotykających całą społeczność, jak upadek miasta i wygnanie, ale mogą też być indywidualną skargą i wołaniem o pomoc.

Jarosław Lipszyc - poeta, redaktor, bibliotekarz. Prezes fundacji Wolne Lektury prowadzącej najpopularniejszą bibliotekę internetową w Polsce. Wcześniej pracował w pismach żydowskich (Midrasz, Szterndlech), a także w prasie wysokonakładowej (Aktivist, Życie Warszawy). Autor trzech tomów poetyckich: bólion w kostce (Warszawa 1997, Lampa i Iskra Boża), poczytalnia (Warszawa 2000, Lampa i Iskra Boża) i Mnemotechniki (Warszawa 2008, Wydawnictwo Krytyki Politycznej).

Tomasz Januchta - muzyk, improwizator, kontrabasista Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Wcześniej przez wiele lat pracował w Filharmonii Narodowej. Spiritus movens licznych awangardowych projektów muzycznych i literackich (m. in. STOP, Usta, Poezzin.pl), współautor płyt z muzyką kameralną, w ramach stypendium Ministra Kultury nagrał wszystkie suity wiolonczelowe Bacha w aranżacji Tadeusza Pelczara na kontrabas (2021).

Jacek Piechura - architekt. Zawodowo zajmuje się rewitalizacją terenów pofabrycznych w Łodzi, gdzie projektuje przyjazne budynki plombowe wpisujące się w kontekst historyczny. Współtworzy muzyczny duet Sygnały Mgłowe.

Projekt jest częścią projektu MultiMemo: Remembering for Social Justice, finansowanego z programu CERV Unii Europejskiej.
Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej.