Aktualności

Miłość ci wszystko… | koncert Academia Musica Judaica IX

AMJ

Kiedy: 14 września 2025, godz. 18:30-19:30
Gdzie: Nowa Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7

Academia Musica Judaica to kompilacja jazzowych piosenek polskich i amerykańskich, twórców pochodzenia żydowskiego. Reżyserem koncertu będzie adiunkt Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszko w Gdańsku dr Ignacy Wiśniewski. Aranżacje zostaną stworzone przez wszystkich wykonawców. Wśród twórców pojawią się takie nazwiska, jak: George Gerschwin, Harold Arlen, Andrzej Włast, Zygmunt Bialostocki.

Na scenie wystąpią:
Madzia Karmiłowicz / śpiew,
Bartłomiej Leśniewski / skrzypce,
Ignacy Wiśniewski / instrumenty klawiszowe,
Dominik Ordon / gitara basowa,
Jędrzej Szmelter / perkusja

/fot. Maciej Rybicki/

 

My z Gdańska | wernisaż wystawy fotografii Iwony Wojdowskiej

PLAKAT

Kiedy: 10 września 2025, godz. 19:15-19:45

Gdzie: Nowa Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7

Portrety członków Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku w wykonaniu Iwony Wojdowskiej.

Wystawa ta to prezentacja portretów współczesnych, członków Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku.
Portrety do wystawy zostały wykonane w Synagodze przy ul. Partyzantów 7, ale również w miejscach zamieszkania osób portretowanych.
Sesje zdjęciowe były okazją do spotkań, opowieści i historii, o tym co było i o tym jak jest teraz. Gdzie jest teraz miejsce społeczności żydowskiej w Gdańsku, co czują w dzisiejszych czasach, gdzie są, gdzie myślą, że będą.
Podczas spotkań padało jedno pytanie, Czym dla Ciebie jest bycie Żydem/Żydówką?
Po zadaniu pytania, zanim padła odpowiedź, zatrzymywana była w kadrze reakcja osoby portretowanej i tylko ten jeden kadr, ta jedna reakcja, której nie można powtórzyć, pozostawała jako odpowiedź i obraz współczesnego człowieka wyznania mojżeszowego.
Portrety wykonane podczas spotkań są wkomponowane w przedwojenne fotografie Gdańska, jako symbol pamięci o miejscu, czasie i ludziach.
To połączenie tego co było, miejsca gdzie żyła społeczność żydowska, z obecnymi tu nadal.
„My z Gdańska”

 

Hava Nagila, czyli radujmy się! | warsztaty tańców żydowskich | prowadzenie Beata Krzywda

Taniec

Kiedy: 14 września 2025, godz. 12:00-14:00 (obowiązują zapisy)*

Gdzie: Nowa Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7

Warsztaty współczesnego folkowego tańca żydowskiego to okazja, by poznać bogactwo tanecznych tradycji, które kształtowały się w diasporze przez stulecia. Taniec żydowski czerpie z kultur wielu regionów, w których przez wieki żyły społeczności żydowskie – od Europy Wschodniej, przez Bałkany, aż po kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Dzięki temu podczas jednych warsztatów można doświadczyć różnorodności stylów, rytmów i form – od żywiołowych tańców inspirowanych kulturą chasydzką, przez melancholijne melodie sefardyjskie, po wpływy muzyki bałkańskiej i orientalnej. Współczesne choreografie zachowują charakter tradycyjny, ale jednocześnie są otwarte na nowe interpretacje i pozwalają każdemu poczuć się częścią tej wielowątkowej kultury. Warsztaty nie wymagają wcześniejszego doświadczenia – to propozycja dla wszystkich, którzy chcą aktywnie włączyć się w żydowską tradycję tańca i poczuć wspólnotę w ruchu. Warsztaty prowadzi Beata Krzywda.

*Zapisy na warsztaty od 01.09.2025 r.

 

Alef, bet | warsztaty kaligrafii | prowadzenie Jakub Skrzypczak

kaligrafia

Kiedy: 14 września 2025, godz. 14:00-15:30 (obowiązują zapisy)*

Gdzie: Nowa Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7

Kabaliści za każdą hebrajską literą widzą potęgę boskiej transcendecji. Cóż tak wyjątkowego stoi za tym alfabetem? Jak z pełną precyzją i namaszczeniem kreślić kolejne litery, oddając się niepopularnej dziś sztuce, jaką jest kaligrafia? To i jeszcze więcej - tylko na naszych warsztatach u Jakuba Skrzypczaka.

 

*Zapisy na warsztaty od 01.09.2025 r.

 

Tajemnice żydowskich talizmanów | warsztaty plastyczne | prowadzenie Jakub Skrzypczak

amulety

Kiedy: 14 września 2025, godz. 12:00-13:30 (obowiązują zapisy)*

Gdzie: Nowa Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7

Jak litery, słowa i symbole łączą świat materialny i duchowy? Przed czym mogą nas ochronić, a co przyciągają? O mistycznych mocach, jakie Żydzi przypisywali swoim talizmanom oraz o ich historii, opowie gdański artysta i działacz, Jakub Skrzypczak, a następnie pomoże uczestnikom wykonać ich osobiste talizmany.

*Zapisy na warsztaty od 01.09.2025 r.

 

OSIEDLANIE ŚWIATŁA | koncert zespołu KLEZMO.RIOT

klezmoriot

Kiedy: 13 września 2025, godz. 20:30-21:30

Gdzie: Nowa Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7


Chcesz – to zostań,
Chcesz – to idź,
a jak chcesz, pójdź ze mną (...) (Sara Aisen)

Kabała mówi, że kobieta jest naczyniem dla światła. Yehuda Berg dodaje, że to moc kobiety, której nie może zmarnować. W swoim nowym programie KLEZMO.RIOT gra o świetle - kobiecej miłości, budując dźwiękową opowieść w oparciu o własne przeżycia, cytaty z dawnych poetek jidysz, parafrazy współczesnych przedstawicielek ruchu queer jidyszkajt, a także słowa zapożyczone od twórczyń i twórców arabskich.

KLEZMO.RIOT to zespół urban-folkowy, działający przy Nowej Synagodze w Gdańsku. Ten kobiecy skład klezmerski reinterpretuje tradycyjną muzykę żydowską, używając środków elektronicznych i niestandardowych instrumentów, inspirowanych instrumentarium pierwszych, wędrujących zespołów klezmerskich przed dwustu laty. KLEZMO.RIOT burzy też niepisaną tradycję dostępności tego typu wykonań instrumentalnych wyłącznie dla mężczyzn.
Natalia Kordiak, głos
Maja Miro, flety, elektronika
Weronika Kulpa, wiolonczela
Barbara Dowgiałło, instrumenty klawiszowe
Katarzyna Podpora, theremin, obiekty amplifikowane

 

Śródmieście: nie tylko Wielka Synagoga | spacer historyczny z Kaliną Krasowską

Wlk Synagoga

Kiedy: 14 września 2025, godz. 11:00-13:00 (obowiązują zapisy)*

Gdzie: zbiórka na Przystanku Autobusowym Brama Oruńska 02

Spacer po dość szeroko rozumianym Śródmieściu Gdańska, z przejściem przez największy gdański cmentarz żydowski na Chełmie. Poznanie historii gdańskich Żydów od momentu, w którym rejestrowani są w mieście nad Motławą przez źródła historyczne, do czasów dzisiejszych. Spacer wiedzie przez punkty, które przed II wojną światową stanowiły najważniejsze ośrodki żydowskiego życia, jak Wielka Synagoga z muzeum, teatr czy cmentarz, lub związane są z wybitnymi członkami żydowskiej społeczności. Spacer kończy się w miejscu symbolicznym - przy pustej parceli, na której stał spichlerz Czerwona Mysz, mieszczący niewielkie gdańskie getto z okresu II wojny światowej. Prowadzenie Kalina Krasowska.

*Zapisy na spacery od 01.09.2025 r. 

 

Wrzeszcz: ukryte między kamieniami | spacer historyczny z Kaliną Krasowską

synagoga dawna

Kiedy: 13 września 2025, godz. 11:00-13:00 (obowiązują zapisy)*

Gdzie: zbiórka przy Nowej Synagodze przy ul. Partyzantów 7 w Gdańsku

Przejście przez Wrzeszcz i zwiedzanie miejsc związanych z historią żydowskich mieszkańców na przestrzeni ponad trzystu lat od XVIII do XXI; poszerzenie wiedzy o dobrze znanych miejscach jak Nowa Synagoga, odkrycie miejsc zapomnianych jak cmentarz na Królewskim Wzgórzu, przyjrzenie się żydowskim działaczom i nieprzeciętnym postaciom, związanymi z Wrzeszczem. Spacer poprowadzi Kalina Krasowska.

*Zapisy na spacery od 01.09.2025 r. 

 

Opowieści chasydzkie. Antologia | spotkanie z redaktorem książki – Marcinem Wodzińskim

Opowiesci chasydzkie

Kiedy: 13 września 2025, godz. 18:00-19:15

Gdzie: Biblioteka Manhattan (II p.), Al. Grunwaldzka 82, Gdańsk

Spotkanie skupi się na historii i kulturze chasydyzmu, w tym zwłaszcza bogatych tradycji kultury oralnej i religijnych funkcji opowieści chasydzkich. Choć opowieści chasydzkie są w Polsce dość dobrze znane, polski czytelnik dysponuje niemal wyłącznie ich "wydestylowaną" literacką wersją w zapisie wybitnego filozofa dialogu Martina Bubera. Pretekstem do wykładu o oralnej kulturze religijnej w chasydyzmie i o znaczeniu opowieści chasydzkich będzie obszerny tom wydany w serii Biblioteki Narodowej pt. "Opowieści chasydzkie. Antologia". Na spotkaniu zostaną zaprezentowane wybrane krótkie opowieści i sama książka, ale też ogólniej chasydyzm i jego religijność, kultura opowieści i pokrewne zagadnienia. Spotkanie z redaktorem książki Marcinem Wodzińskim.

 

Birkat ha Bait | warsztaty plastyczne | prowadzenie Hanka Kossowska

plakat m

Kiedy: 14 września 2025, godz. 12:00-13:30 (obowiązują zapisy)*

Gdzie: Nowa Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7

W każdym żydowskim domu spotykamy dekoracje ścian nawiązujące do tradycji żydowskiej. Jednym z takich elementów jest Birkat ha-Bait – Żydowskie Błogosławieństwo Domu. Zawiera ono nasze życzenia ochrony domu przed chorobą, złymi myślami, źle życzącymi nam ludźmi, pragnienie pokoju, miłości, radości i wszelkich błogosławieństw.
Jest to także amulet ochronny, tak jak mezuza na framudze, chamsa czy gwiazda Dawida. Czy wierzymy w moc amuletu, czy nie – nie zaszkodzi mieć go w domu.
Będziemy malować, rysować, kleić – zdobić tekst, który otrzymacie Państwo zarówno po hebrajsku, jak i po polsku.
Będzie twórczo! Tak na swoje warsztaty zaprasza Hanka Kossowska.


„Błogosławiony ten dom błogosławieństwem Niebios.
Oby był jak drzewo zasadzone nad strumieniami wody.
Niech panują w nim miłość i cnota,
Nie będzie w nim kłopotów i złych życzeń, nad którymi nie miałbyś mieć kontroli.
W tym domu będzie słychać tylko radość.
Otrzymuje on błogosławieństwo dostatku i sukcesu.”

 

*Zapisy na warsztaty od 01.09.2025 r.