Sylwetki

Podpora Kohyt

PodporaKohyt

Duet o podwójnej osobowości, uformowany ‘na granicy dwóch światów’: świata tradycyjnie rozumianej, granej, komponowanej muzyki (Max Kohyt – muzyk, kompozytor muzyki teatralnej, zafascynowany muzyką współczesną i zagadnieniami kompozycji); oraz świata sztuki wizualnej – rzeźby, intermediów, gdzie dźwięk, tak jak język może transformować przestrzeń (Katarzyna Podpora – dr sztuki w dziedzinie rzeźby i intermediów, artysta niezależny, tłumacz, skupia się na nasłuchiwaniu przestrzeni i języka, na biografiach rzeczy oraz na fenomenie zapisu).
Komponują i improwizują, prowadząc dialog – między sobą, także z otaczającą przestrzenią - tak, aby powstająca muzyka, nie dominowała audiosfery miejsca.
Używają instrumentów nietypowych, zdezelowanych, preparowanych przy pomocy przedmiotów (których biografie mają znaczenie); pojawiają się też warstwy elektroniki - syntezatorów, tereminu, taśm z nagraniami – manipulowanych zarówno na szpulowym magnetofonie, jak i odtwarzanych z prostych kaset na analogowych urządzeniach. Każdy dźwięk jest inny i każdy ma znaczenie.
W roku 2020 r., nakładem Bocian Records, ukazał się album studyjny Nights Are Numbered LP [bandcamp]
https://podporakohyt.bandcamp.com/album/nights-are-numbered
[_recenzja płyty https://czaskultury.pl/czytanki/liczac-noce/ ]
W 2021, także w Bocian Records - JACASZEK/PODPORA/KOHYT LP [bandcamp]
https://podporakohyt.bandcamp.com/album/jacaszek-podpora-kohyt

__przykladowe utwory [yt]

 

Maciej Konopiński

konopinski

Od 26 lat aktor Teatru Wybrzeże, a od 20 pedagog aktorstwa Studium Wokalno- Aktorskiego w Gdyni. Równolegle do teatru poszerzał swoje umiejętności grając w wielu filmach i serialach. Zawsze interesował go eksperyment i poszukiwania. Jest prekursorem improwizacji aktorskiej w nauczaniu aktorstwa w Polsce. Od kilku lat reżyseruje różne spektakle, wydarzenia teatralne i widowiska dotyczące najnowszej muzyki klasycznej. W swojej twórczości chętnie łączy z teatrem elementy sztuki eksperymentalnej i wizualnej. Prywatnie mąż, ojciec i działacz na rzecz nowej męskości.

 

Jacek Labijak

jaceklabijak

Aktor teatralny, filmowy, dubbingowy. Lektor. Debiutował w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Od 1989 aktor Teatru Wybrzeże. Współpracuje min. z teatrem Zielony Wiatrak. W 2008 roku został laureatem Nagrody Miasta Gdańska. W wolnych chwilach pisze limeryki.

 

Piotr Kłudka

Kludka

Aktor, instruktor teatralny.
Absolwent Szkoły Aktorskiej SPOT w Krakowie. W latach 1998-2005 pracował w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. Od 2005 roku związany z Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Współpracował między innymi z Ośrodkiem Kultury w Będzinie, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku (Filia nr.9), Domem Pomocy Społecznej w Sopocie oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Pszczółkach. W latach 2017-2021 był instruktorem teatralnym w Stowarzyszeniu Kulturalno- Edukacyjnym MOST w Gdańsku. Współautor  scenariuszy i współreżyser spektakli „Jasiek i Małgośka, czyli uważaj robaczku” oraz „Z pamiętnika chomika”, zrealizowanych w Miejskim Teatrze Miniatura w ramach Inicjatyw Aktorskich. Współtwórca słuchowiska "WWW czyli Wirtualna Wigilia Wiśniewskich" zrealizowanego w Radiu Gdańsk. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska, w 2017 roku wyróżniony honorową odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Prywatnie miłośnik fotografii i podróżowania.

 

Iwona Wojdowska

rude1 www

Gdyńska fotograf. Najlepiej czuje się, zaglądając ludziom w duszę przez obiektyw. Pokazuje również otaczający nas świat w swój własny, zamglony i niedopowiedziany sposób. Motto swoje zapożyczyła od samego Tennessee Williamsa „I don't want realism. I want magic”. Fotografuje sercem i gdyby istniał nurt „fotografii intuicyjnej”, byłaby zapewne jego prekursorką.

 

 

Erion Kruja


Kruja

Erion jest choreografem i tancerzem, pochodzącym z Albanii, na stałe zaś mieszka w Londynie. Pracuje na arenie międzynarodowej, gdzie tworzy spektakle taneczne z użyciem różnorodnych form wyrazu. Jego dzieła to zarówno teatr tańca, wciągające show, jak i czysto współczesny taniec fizyczny. Jego prace są surowe, odważne i wymagające. Eksplorowane przez Kruję pierwotne rytmy plemienne wywodzą się z mających witalność we krwi albańskich tańców ludowych. Wykorzystuje swoje życiowe doświadczenie: dorastanie w dyktaturze i mieszkanie prawie przez połowę życia w krajach zachodnich, aby tworzyć i opowiadać o obu tych światach. Różnych, a jednak tak podobnych. Jest wszechstronnym artystą, który tworzy światła, kostiumy i muzykę do wszystkich swoich przedstawień. Intensywnymi światłami i dźwiękami wabi publiczność do swojego świata wyobraźni. Lubi badać nieznany świat ludzkich zachowań i relacji. Jego pasja i kreatywność czynią jego styl wyjątkowym i rozpoznawalnym.
Erion Kruja urodził się w Tiranie w Albanii i studiował w Szkole Baletowej w Tiranie. Pracował z różnymi zespołami, takimi jak: Narodowy Teatr Baletu i Opery Albanii, Compagnie Linga Lausanne (Szwajcaria) pod kierunkiem Marco Cantalupo i Katarzyny Gdaniec. Współpracował także z Theater Chemnitz (Niemcy) i Stadt Theater Bern (Szwajcaria).
Znany jest przede wszystkim z pracy z wielkim Hofesh Shechter Company, w którym przez wiele lat grał pierwszoplanowe role. Obecnie, bazując na doświadczeniach zebranych przez lata, bada i rozwija własny język ruchu i tańca.

 

 

Artur Grabarczyk

Grabarczyk

Tancerz, choreograf i pedagog. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz Northern School of Contemporary Dance w Leeds, którą ukończył z wyróżnieniem. Tańczył w Scottish Dance Theatre, Operze Bałtyckiej oraz w wielu mniejszych zespołach i niezależnych produkcjach w Polsce i zagranicą. Współpracował z najwybitniejszymi choreografami współczesnej sceny repertuarowej, takimi jak: Sharon Eyal, Damien Jalet, Anton Lachky, Jo Strømgren, Fleur Darkin, Emil Wesołowski i wielu innych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Gdańsk, nominowany do nagrody Perły Tańca im. Barbary Bittnerówny za kreację w spektaklu Process Day, Sharon Eyal. Laureat wielu nagród i rezydencji. Reprezentował Polskę występując na wspaniałych scenach i prowadząc warsztaty w wielu krajach świata m.in. Wielkiej Brytanii, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Rumunii, Polsce, Albanii, Włoszech, Niemczech, Białorusi, Belgii, Ukrainie, Indiach, Chinach, Meksyku, Korei Południowej oraz Brazylii.

Artur tworzył choreografie dla wokalistki Bovska, Scottish Contemporary Dance School w Dundee (Wielka Brytania), Kieleckiego Teatru Tańca, Teatru Tańca Zawirowania, Warszawskiego Muzeum Tańca i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku - w której jest pedagogiem tańca współczesnego.

Obecnie współpracuje z Compagnie Didier Théron przy spektaklach „Resurrection” i znanym na całym świecie spektaklu site-specific „Gonflés”. Współpracuje również z Fundacją Ciało/Umysł, Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Klubem Żak w Gdańsku, Pomorskim Inkubatorem Kultury, Centrum Teatru i Tańca w Warszawie oraz Warszawską Operą Kameralną. Obecnie najważniejszą częścią działalności Artura jest prowadzenie zespołu h.art company, dla którego stworzył spektakle: Ravnfjær, Chorme Paradise, Mist, de light i Niesamowicie Blisko. Założyciel fundacji Grab Art Foundation.

 

Sławomir Gidel

Gidel

Absolwent Bytomskiej Szkoły Baletowej i Szkoły Muzycznej w Sosnowcu w klasie skrzypiec. Studia ukończył w Konserwatorium w Petersburgu na wydziale choreografii. W 1996 rozpoczął pracę w Gdańskiej Szkole Baletowej jako nauczyciel tańca klasycznego i partnerowania. W latach 1999–2008 pełnił funkcję kierownika baletu Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Twórca licznych autorskich spektakli choreograficznych wystawianych na scenie Opery Bałtyckiej. Juror ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów baletowych. Wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. Członek Rady do spraw Szkolnictwa Artystycznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2012 roku pracuje na stanowisku zastępcy dyrektora do spraw artystycznych, a od 2017 pełni funkcję dyrektora naczelnego Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku.

 

Koren Gur

Gur Koren

Urodzony w 1973 r. autor dramatów i adaptacji teatralnych, aktor i reżyser. Studiował aktorstwo i reżyserię w izraelskiej szkole teatralnej Beit Cvi. Pracuje na stałe w Teatrze Gesher, ale angażuje się też w niezależne projekty. Uczy aktorstwa, reżyseruje przedstawienia dla dzieci i młodzieży. Autor sztuk Ja i dusza, Sztuka na dzień rodziny, O kłamstwie, Pięć kilo cukru. Jego sztuka Normalni inaczej została wyróżniona dwiema Izraelskimi Nagrodami Teatralnymi (Najlepsza Komedia Roku, Najlepszy Dramatopisarz Roku). Prapremiera miała miejsce w teatrze Beit-Lessin w Tel Awiwie, następnie była wystawiana we Włoszech oraz w Czechach.

Zdjęcie: Photo credit Noa Livnat

 

 

Agnieszka Traczewska

TraczewskaA

Fotografka i producentka filmów dokumentalnych. Specjalizuje się w fotografowaniu hermetycznego świata Chasydów, pokazując zamknięty dla obcych świat żydowskich rytuałów, ceremonii i codziennego życia. Swoim aparatem fotograficznym prezentuje intymne wejrzenie w światopogląd ortodoksyjnych Żydów, których życie związane jest nakazami religijnymi i duchową tradycją.

Urodzona i mieszkająca w Krakowie autorka z czasem zaczęła odkrywać bogatą żydowską historię zatartą przez większą część jej życia. Podjęła podróż w poszukiwaniu utraconego świata, śladów obecności Żydów, którzy przez wieki żyli w Polsce w sąsiedztwie z katolikami.