Aktualności

Szojmerte | koncert Mai Miro z duetem Podpora/Kohyt

Szojmerte

Kiedy: 08.09 (piątek), godz. 18:00

Gdzie: Centrum św. Jana | Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

Szojmer – w tradycji żydowskiej mężczyzna czuwający przy umarłym i śpiewający psalmy przez 7 dni. Szojmerte – żeńska forma szojmera, w rzeczywistości nie występuje.
Utrata czegokolwiek jest trudna.


Gestalt widzi człowieka jako byt wchodzący w relacje, których dynamika rozgrywa się w 3 fazach: wejścia w kontakt, intensyfikacji i zakończenia. Każda z tych faz stawia odmienne wymagania naszej psychice. Dla mnie największym wyzwaniem jest faza trzecia. „Nie domykam”, pozostaję w kontakcie z tym, co powinno zostać zakończone, co jest martwe. „Nie nauczono mnie” procesu oddania i utraty.
Myślę, że jest to zagadnienie uniwersalne, choć kultura stara się na różne sposoby rytualizować żałobę. Jednak idziemy, wlokąc za sobą stare relacje – z osobami, zdarzeniami i przedmiotami – które nie karmią nas więcej, ale ciążą, powodując bezruch i zmęczenie.
Tradycje religijne skupiają się na ostatniej drodze zmarłego - ja w swoich ceremoniach dźwiękowych staram się "odciążyć" szojmerte: tę która, zostaje i śpiewa dla śmierci, ale ostatecznie pozwala jej odejść z odczuciem wewnętrznej ulgi.
Warstwa dźwiękowa koncertu SZOJMERTE opiera się o studium ceremonii pogrzebowych różnych wyznań w Gdańsku, warstwy elektroniczne, sesje improwizacyjne. Pojawiają się tu "gdańskie" dźwięki z:
* ekumenicznego spotkania 1 listopada 2022 roku na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy: Hani Hraish (Gmina Muzułmańska), ks. Artur Zielepucha (Kościół Prawosławny);
* warsztatów organowych dr Marii Erdman, poświęconych Tabulaturze Oliwskiej;
* pożegnalnych pieśni tradycji Pustych Nocy oraz pieśni ze Śpiewnika Pelplińskiego;
* Kadisz - nagrania zrealizowanego w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej, śpiewa Jakub Skrzypczak.

Wykonawcy:
Maja Miro (koncepcja, nagrania terenowe, warstwy prekomponowane, flety historyczne, the perfect kisser)
Katarzyna Podpora (preparowane płyty winylowe, amplifikowane kości, kamienie, suche rośliny i inne małe obiekty)
Max Kohyt (kontrabas elektryczny, instrumenty perkusyjne, elektronika)

Grafika: Ola Kotarska

Projekt zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego. The Perfect Kisser - zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncert dofinansowano ze środków Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego, American Jewish Joint Distributtion Committee oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Linki do video:
https://youtu.be/5cxRbBwbu6I
https://youtu.be/ExcTd_cPM54