Sylwetki

KLEZMORET

klezmoretsmall

KLEZMORET to grupa muzyków, których połączyła pasja do muzyki żydowskiej. W swoich muzycznych poszukiwaniach wykorzystują nie tylko tematy żydowskie, ale także bałkańskie i słowiańskie dodając do nich elementy jazzu i muzyki współczesnej. Ich muzyka pełna jest ekspresji, pasji i emocji, to „muzyka środka” w najczystszej postaci. Zamiłowanie muzyków do różnych kultur muzycznych zaowocowało wytworzeniem własnego i niepowtarzalnego stylu. Grupa powstała w Gdańsku w 2006 roku z inicjatywy akordeonisty Pawła A. Nowaka, miłośnika żydowskich pieśni, bałkańskiej rytmiki i słowiańskiej melodyjności. W 2008 roku ukazała się pierwsza płyta KLEZMORET nagrana w studiu im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk. Po niemal pięcioletniej przerwie, zespół w nowym składzie wrócił do działalności koncertowej. KLEZMORET to czterech muzyków koncertujących w całej Europie, niezwykle aktywnych w wielu muzycznych stylistykach.

PAWEŁ A. NOWAK
Akordeonista, bandoneonista, pedagog, kompozytor, aranżer i kolekcjoner akordeonów. Pomysłodawca i współtwórca jedynego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie, właściciel liczącej ponad 300 sztuk kolekcji akordeonów. Organizator Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie na Kaszubach, który odbywa się od 2003 roku. Koncertuje w kraju i Europie. Na swoim koncie ma kilkanaście płyt. Specjalizuje się w tangu, jazzie i – charakterystycznym dla akordeonu – francuskim stylu musette.

MIKOŁAJ KOSTKA
Esteta skrzypcowego brzmienia. Wrażliwiec i poszukiwacz. Kompozytor. Eksperymentator, balansujący między wirtuozerską zadziornością, a minimalistyczno-ascetyczną przestrzenią, bliską ciszy. Twórca zespołu Raczkowski/Kostka Duo oraz lider formacji Follow Dices, laureata XIII Hanza Jazz Festiwal, wyróżnionego na Blue Note Poznań Competition 2017, debiutujący fonograficznie z obiema formacjami w roku 2018. Światło dzienne ujrzały płyty „Duo” (Raczkowski/Kostka Duo) oraz „Eternal Colors” (Follow Dices), obie znakomicie przyjęte przez rodzimą krytykę i promowane na ogólnopolskich trasach m.in. na takich festiwalach jak : Warsaw Summer Jazz Festiwal, Jazz Jantar w Gdańsku, Letnia Akademia Jazzu w Łodzi. Członek 40-osobowej improwizującej orkiestry w projekcie Eight Works against Poverty and Racism for Jazz Symphonic Orchestra w Grazu w Austrii. Koncertował solo we Francji, Szwecji, na Łotwie z projektem Koncert Niepodległości oraz w Portugalii z Filharmonią Częstochowską i na Międzynarodowym Festiwalu Tangowym w Granadzie w Hiszpanii z projektem Tango Polacco.

PATRYK ZAKRZEWSKI
Multiperkusjonalista, muzyk sesyjny. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracował z wieloma artystami polskiej oraz zagranicznej sceny muzycznej, m. in. Andrzejem Piasecznym, Nataszą Urbańską, Adamem Sztabą, Marcinem Urbanem, Pawłem Tomaszewskim. Akompaniował w programach Idol, Taniec z gwiazdami, Tak to leciało oraz KFPP w Opolu.

MACIEJ SADOWSKI
Kontrabasista, kompozytor, producent i muzyk sesyjny. Regularnie nagrywa dla Warner Music Group, Universal Music, Amazon Prime Video, czy Netflix. Został uznany muzykiem roku 2019 przez Adama Barucha na łamach portalu „Polish Jazz”. W październiku 2021 wydał swój solowy debiutancki album „I Have Absolutely Nothing to Say, so Listen” w nowojorskiej oficynie „Rhodium Publishing”. Poza autorskimi projektami, tj. LowBow, Gdańsk Necropolitan Orchestra, czy Maciej Sadowski Kwadrat; Maciej komponuje muzykę filmową, prowadzi wydawnictwo płytowe Eastrings Records, studio nagraniowe, oraz udziela się aktywnie w zespołach: Glowworm (USA), BPMoore (UK), Tymon Tymański, Ńoko, Bizarre Penguin, Dead Vistula, Zgniłość & Marcin Świetlicki, Illusions, Kornet Olemana, Klezmoret, czy Almost Jazz Group.